seznam článků |
---|
Zlatým kolovratem ocenil kraj výrobu forem pro modrotisk i perník |
Strana 2 |
Strana 3 |
Strana 4 |
Strana 5 |
Všechny strany |
Další z tvůrců, kteří se svou prací zasluhují o udržování starých tradic, byli dnes odpoledne oceněni Zlatým kolovratem. Krajskou cenu za významný přínos v oblasti tradiční lidové kultury převzali z rukou hejtmana dva výrobci a restaurátoři modrotiskových forem ze Dvora Králové nad Labem a také tvůrce vytlačovaného perníku a vyřezávaných perníkových forem z Hořic.
"Velice si vážím lidí, kteří se navzdory dnešní uspěchané a přetechnizované době věnují starým řemeslům a vykonávají tuto činnost s láskou, odpovědností a neobyčejným nasazením. Bez jejich nadšení bychom řadu lidských činností znali už jen z obrázků a zažloutlých fotografií. Jejich práce naši společnost obohacuje a je proto pochopitelné, že vedení kraje cítí potřebu těmto lidem alespoň symbolicky poděkovat," řekl hejtman Lubomír Franc.
Jeden z letošních Zlatých kolovratů zamířil do Hořic díky Aleši Vostřezovi, který se od roku 2000 profesionálně věnuje výrobě vytlačovaného perníku z dřevěných forem a účastní se národopisných a dobových akcí po celé republice i v zahraničí. Od roku 2005 se podílí na projektu Muzea perníku a pohádek pod Kunětickou horou a ve stejné době navíc začal dřevěné formy pro perník sám vyřezávat. Mezi jeho nejzdařilejší formy patří figurkový betlém pro výstaviště Floria Kroměříž nebo Pražské jezulátko.
Další dvě ocenění putovaly do Dvora Králové nad Labem. První zásluhou Milana Bartoše věnujícího se vzorkorytectví. Toto řemeslo převzal po svém dědečkovi, který mu zanechal kompletně zařízenou dílnu. V té se tak nadále opravují i vyrábějí modrotiskové formy. Snaha propagovat tuto činnost vyvrcholila otevřením malého muzea tisku v Kuksu.
Nejen zde úzce spolupracuje s dřevorytcem a řezbářem Jaroslavem Pluchou, který se řezbářskému umění naučil od krkonošských horalů. Během života vychoval celou řadu úspěšných řezbářů a zasloužil se rovněž o propagaci vzorkorytectví. Za svoji záslužnou práci byl v roce 2008 oceněn titulem Osobnost roku ve Dvoře Králové nad Labem, kde žije. I on dnes z rukou hejtmana obdržel Zlatý kolovrat za výrobu a restaurování modrotiskových forem.
Cena Zlatý kolovrat je udělována Radou Královéhradeckého kraje tvůrcům v oborech tradičních lidových řemesel nebo těm, kteří se významně zasloužili o jejich udržování a rozvoj. Ocenění je obdobou titulu Nositel tradice lidových řemesel, který uděluje Ministerstvo kultury ČR. První ceny Zlatý kolovrat byly předány již v roce 2002 a poté udělovány každý další rok – letos již po čtrnácté. Doposud bylo uděleno 33 cen. Cenu tvoří diplom a keramické dílo, jehož autorem je František Juračka z Holic. S cenou je spojen i věcný dar rady kraje v hodnotě 5000 korun.
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek