seznam článků |
---|
V Královéhradeckém kraji se žije nejlépe v zemi |
Strana 2 |
Všechny strany |
Královéhradecký kraj je nejlepší místo pro život. Tento titul mu udělila porota unikátního srovnávacího průzkumu Místo pro život 2012. Projekt, jehož vyhlášení se uskutečnilo ve čtvrtek, vyhodnocuje životní podmínky v jednotlivých krajích a snaží se upozorňovat na nejlepší regiony České republiky. V loňském roce skončil kraj na druhém místě.
Na druhém místě skončilo hlavní město Praha, třetí příčku obsadil Plzeňský kraj, který v loňském roce zvítězil. O konečném žebříčku krajů rozhodla nejen statistická data, ale také průzkum mezi 1400 respondenty z celé ČR a kolegiem 20 respektovaných osobností napříč všemi obory.
Prvenství Královéhradeckému kraji zajistila zejména atraktivita regionu pro investory. Přes CzechInvest plynulo na Královéhradecko třikrát více peněz, než je celorepublikový průměr. Jak uvádí tisková zpráva vyhlašovatele výzkumu Místo pro život agentury Communa, kraj se může pochlubit také výrazně nižší mírou trestné činnosti nebo množstvím pracovních příležitostí pro handicapované.
"Náš kraj považuji za nejlepší místo pro život už dlouho a jsem rád, že to tento průzkum potvrdil. Dlouhodobě se v podobných anketách umísťovala na předních místech naše velká města, Hradec Králové či Náchod, takže dobré výsledky celého kraje jsou docela přirozené. Vloni tato anketa ukázala, že vedle dobrého životního prostředí se lidé u nás na rozdíl od jiných krajů aktivně účastní veřejného života. To je velice důležitá zpráva, která ukazuje, že lidé si u nás mezi sebou rozumí," řekl královéhradecký hejtman Lubomír Franc.
Kraje se hodnotí z pohledu 54 kritérií, která jsou rozdělena do následujících osmi oblastí: péče o děti a vzdělávání, zdravotnická a sociální sféra, pracovní podmínky a kupní síla, volnočasové aktivity a turismus, rozvoj infrastruktury, bezpečnost, občanská společnost a tolerantnost, ekologie a příroda.
Objektivní statistická data jsou získávána ze spolehlivých zdrojů, jako jsou kupříkladu Český statistický úřad, Centrální registr vozidel, Český hydrometeorologický ústav, CzechInvest, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo vnitra, Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti, Ústav pro informace a vzdělávání, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky nebo jednotliví provozovatelé MHD.
Foto Creative Commons Czech Wikipedia user PavelR
zpět na článek