seznam článků |
---|
Pomník padlým v Horním Kostelci bude opraven |
Strana 2 |
Všechny strany |
Město Červený Kostelec pokračuje ve správě svého kulturního dědictví. V průběhu následujících týdnů bude opravován pomník padlým v Horním Kostelci. Ten je v současnosti v havarijním stavu, a to především z důvodu degradace pískovcových prvků.
Pomník padlým v Horním Kostelci čeká komplexní oprava. Pomník, který stojí na svém místě již od roku 1921, poškodily v průběhu let povětrnostní podmínky tak, že jeho pískovcové prvky jsou v havarijním stavu. Opravy se ale nedotknou pouze těchto jeho částí.
Firma PM kámen Martin Holanec provede následující kroky. Revizi a sanaci základu pomníku, celkové omytí a očištění pomníku tlakovou vodou, demontáž dožilých prvků dlažby, dodávku a montáž pískovcové dlažby do betonového lože, fixaci a spárování uvolněných prvků konstrukce zdi, demontáž a montáž nových žulových replik desek s textem (černá leštěná žula), opravu pískovcových prvků, vyspravení ploch a obnovu poškozených textů a zpevnění a impregnaci pískovcových částí.
Pomník padlým v Horním Kostelci byl postaven ve dvou historických obdobích. Původní pomník byl navržen kameníkem Antonínem Bořkem z Červeného Kostelce dle datace na zadní části pomníku v roce 1921. Zobrazuje věčný oheň a symboly české, moravské a slovenské země – lva, orlici a kříž – propojené ozdobným věncem. V patě pomníku sochař umístil sochu lva stojícího na mrtvém dvouhlavém orlu, u něhož leží královská koruna (jablko) a zlomený meč, což symbolizuje zánik habsburské monarchie v roce 1918. V době vzniku pomník ještě pravděpodobně neobsahoval jména obětí padlých hornokosteleckých občanů v první světové válce, ta byla do stran pomníku vysekána nejspíš až po roce 1945 (dle pamětníků).
Po druhé světové válce byl pomník rozšířen – za původním pomníkem byla postavena kamenná stěna, do které byly vsazeny dvě desky z černé leštěné žuly s nápisy. Jedna symbolizuje poděkování občanů Horního Kostelce Rudé armádě za osvobození v květnu 1945, na druhé jsou vytesána jména, která připomínají tragické události z Bohdašína a Končin v době heydrichiády v roce 1942.
Celková oprava pomníku byla naceněna asi na 135 000 korun.
Foto Oldřich Nermuť