Policisté z obvodního oddělení v Jaroměři vyšetřují internetový podvod. Mladý muž přišel na policejní oddělení nahlásit, že mu někdo v balíčku na dobírku zaslal místo mobilního telefonu za 5 800 korun čistý list papíru.
Mladík vypověděl, že přes inzertní portál poptával koupi mobilního telefonu. Na inzerát se mu ozval muž a po kratší emailové komunikaci mu přislíbil zaslání telefonu na dobírku. Jenže po zaplacení dobírky ve výši 5800 korun inzerent doma otevřel balíček a zjistil, že mu prodávající zaslal jen sbalený čistý papír.
"Mladík nejprve nechtěl věřit svým očím, pak sedl k počítači a napsal rozzlobený tázavý mail odesílateli. Odesílatel se ani nevytáčel a k nekalému jednání se přiznal, prý jemu samotnému kdosi udělal totéž. Mladý muž, který, jak sám věřil, transakci dobře pojistil vyžádanou fotokopií odesílatelova pasu, dal podvodníkovi další šanci. Jestli mu do týdne zašle zpět peníze, o které jej ošidil, celou záležitost bude brát jako nedorozumění. Tím ale udělal velkou chybu. Nejen, že mu odesílatel nic neposlal a přerušil s ním veškerou komunikaci, ale okradený mladík svým čekáním a nečinností ztratil možnost dostat své peníze zpět, aniž by doputovaly k podvodníkovi," upřesnila případ tisková policejní mluvčí Eva Prachařová.
Policisté doporučují lidem, aby balíček na dobírku rozbalili nejlépe ještě na poště. V případě, že obsah neodpovídá očekávanému a dohodnutému zboží, mají nahlásit poštovnímu úředníkovi, že žádají o zablokování platby. Poté ihned zamiřte na policejní stanici a podejte trestní oznámení. Policisté zahájí vyšetřování a sami vejdou do jednání s doručovatelem. Podvodně vylákané peníze tak mohou zachránit pro oklamané dříve, než je stihne podvodník utratit.