Statistiky krajských hygienických stanic dokazují, že závažná pneumokoková onemocnění se České republice nevyhýbala ani vloni. Královéhradecký kraj hlásí celkem 11 osob, které se nebezpečnou pneumokokovou bakterií způsobující těžké zápaly plic a jiná onemocnění, nakazily.
Aktuální data z Královéhradeckého kraje
Podle statistik krajských hygienických stanic v České republice bylo ve druhé polovině roku 2014 hlášeno přes 100 případů invazivního pneumokokového onemocnění. Konkrétně v Královéhradeckém kraji šlo o 11 případů nákaz. "Za druhé pololetí letošního roku evidujeme jedenáct hlášených případů invazivních pneumokokových onemocnění. Ve dvou případech pak bohužel došlo k úmrtí pacienta," uvádí Bc. Veronika Krejčí z KHS v Hradci Králové.
Pneumokok napadal nejčastěji seniory
Bakterie pneumokoka způsobuje nejčastěji záněty středouší, pneumokokové záněty mozkových blan (meningitidy) a také těžké zápaly plic, které mohou v nejkrajnějších způsobech skončit i smrtí. Pneumokokové choroby se přenášejí vzduchem (tzv. kapénkami), nehraje zde tedy roli sezónnost. Nejvíce ohroženy jsou dvě rizikové skupiny. V prvním případě jde o nejmenší děti a dospívající, druhou a často podceňovanou skupinou jsou pak senioři. "Ve většině případů nákaz v Královéhradeckém kraji, konkrétně u osmi z jedenácti případů, se jednalo o osoby starší 55 let," uvádí Bc. Krejčí.
Až 30 % případů pneumokokových zánětů mozkových blan může končit trvalými následky v podobě hluchoty nebo jiného závažného defektu. Průběh onemocnění může ovlivnit i typ pneumokoka, který infekci vyvolal.
Jak se nebezpečí vyvarovat?
Onemocnění pomáhá předejít dnes již běžně dostupné očkování. Na trhu jsou dostupné různé vakcíny, které se liší svým složením. I senioři mají možnost nechat se proti pneumokokovým infekcím očkovat, avšak plošná úhrada vakcinace v jejich případě v České republice zatím zavedena není.
Přehled hlášených případů invazivních pneumokokových onemocnění v Královéhradeckém kraji podle okresů (druhá polovina roku 2014):
Foto Wikimedia Commons, Janice Carr, Dr. Richard Facklam