seznam článků |
---|
Pěchotní srub T-S 20 Pláň za týden zahajuje prohlídkovou sezónu |
Strana 2 |
Strana 3 |
Všechny strany |
Na okraji Jestřebích hor, nad obcí Chlívce nedaleko Červeného Kostelce, se v zalesněném prostoru nachází pěchotní srub T-S 20 Pláň. Jde o jeden ze samostatných pěchotních srubů, které byly postaveny v letech 1935 – 1938 na obranu proti sílícímu tlaku Německa. Objekt se chystá na letošní první otevření ve dnech 20. – 21. dubna, vždy od 9 do 17 hodin.
Od roku 1935 se v Československu začal stavět systém pevnostních objektů. Do roku 1951, kdy měl být tento systém opevnění dostavěn, mělo být prostavěno 11 miliard korun. V roce 1938, kdy tlak ze strany Německa nabíral na obrátkách, bylo opevnění z velké části nedostavěné, ale již částečně použitelné.
Jedním z těchto objektů, je právě již zmiňovaný pěchotní srub T-S 20 Pláň. Jde o samostatný pěchotní srub, postavený ve druhém stupni římské odolnosti. Osádku objektu tvořilo 44 mužů včetně velitele. Osádka objektu byla tvořena z vojáků Hraničářského pluku č. 17. Velitele objektu měl hodnost poručíka pěchoty. Objekt byl postaven ve dnech od 25. do 30. dubna 1938 a to nákladem 1.070.000 korun. Kubatura betonu byla 1.657m3 železobetonu. Jednalo se o jeden z největších samostatných pěchotních srubů. V objektu byly dvě bojové kasematy. V nich měly být dva 47 mm protitankové kanóny L1, spřažené s těžkým kulometem vz. 37, což byly hlavní zbraně tohoto objektu. Dále se v těchto kasematách nacházela střílna na dvojče těžkých kulometů vz. 37. V objektu se dále nacházely 4 pomocné střílny pro lehký kulomet vzor. 26. Objekt měl dále 3 pancéřové kopule, tzv. zvony. Z toho pravý zvon byl pro těžký kulomet vz. 37, levý byl pro lehký kulomet vz. 26 a prostřední zvon byl pozorovací. V roce 1938 měl objekt osazené všechny hlavní zbraně. Nestihly se osadit pancéřové kopule, které byly v září 1938 dovezeny pouze do Hronova na vlakové nádraží.
V současnosti je objekt od roku 1997 spravován Spolkem vojenské historie T-S 20 Pláň, který v prostorách provozuje muzeum. V tomto muzeu můžete spatřit nejenom několik zrekonstruovaných místností tak, jak měly vypadat v roce 1938, ale i mnoho uniforem. Jsou zde vystaveny uniformy od roku 1866 až v podstatě do nedávné minulosti do roku 1989 a to konkrétně: válka 1866 - uniforma pruského vojáka, první světová válka - uniforma československých legií v Itálii, uniforma pruského vojáka. Z meziválečného období nesmí chybět samozřejmě uniforma československého vojáka z roku 1938. Druhá světová válka má v expozici největší zastoupení a to konkrétně uniformami amerického výsadkáře 82. výsadkové divize, Československé samostatné obrněné brigády, tzv. Svobodovců, československých jednotek a německých výsadkářů 2. výsadkového pluku. Z novodobých uniforem je zde velké množství uniforem československé brigády od roku 1945 do roku 1989. Před nedávnem se expozice navíc rozrostla o uniformu římského vojáka X. legie z období 1. – 2. století našeho letopočtu. V těchto uniformách se spolek také zúčastňuje dobových historických ukázek, jako jsou například bitva ve Stárkově (tuto bitvu spolek pořádá), Bitva o Ořechov, akce Cihelna v Králíkách, bitva na Chlumu a mnoho dalších.
Zveme vás tímto na letošní první otevření, které se koná ve dnech 20. – 21. dubna. Dále je objekt veřejnosti přístupný vždy od dubna do října, každý poslední víkend v měsíci v sobotu i v neděli od 9 do 17 hodin. Navíc v letních měsících červenci a srpnu je otevřeno každý víkend. Z důvodu vlhkosti, a bohužel i zlodějů, se musí uniformy na každé otevření dovážet a znovu rozestavovat. Budeme se těšit na vaši návštěvu v našem skromném a stále se rozrůstajícím muzeu.