seznam článků |
---|
Jak vychovat psího přítele? |
Strana 2 |
Všechny strany |
Jak vychovat psího přítele? Tuto otázku si asi položí každý, kdo se rozhodne pořídit si štěně. Odpověď je jednoduchá, samotná realizace, pak až tak ne.
Všichni víme, že pes je psovitá šelma, která má ráda od přírody běhání, pokud možno za něčím, štěkání nebo skákání. Je to zvíře žijící ve smečce, v naší společnosti ji tvoří převážně rodina. Abychom vychovali ze štěňátka čtyřnohého přítele, je potřeba dát mu především lásku. Bez té vychovávat nejde. K ní, ale musíme již od štěněte dodržovat pravidla, kterými srozumitelně našemu nejdříve štěňátku, později výrostkovi a nakonec dospělému psíkovi, určíme pravidla a hranice. K rychlejšímu a jasnějšímu pochopení pak využíváme pochvalu a pamlsky – tzv. pozitivní motivaci. Oboje musí přijít ve správný moment.
Tyto dovednosti je možné se naučit na výcvikovém kurzu, který každé jaro a každý podzim pořádá Základní kynologická organizace Náchod – Sport. Proč Sport? Protože pro nás platí pravidla fair play, pravidla férového chování nejen mezi sebou, ale i k našim psům. Členové této organizace cvičí na Babí u Náchoda - bývalé střelnici v Kosné Hoře. Jejich činnost vychází právě z výcviku pomocí pozitivní motivace. Ta má v důsledku radost psa i pánečka při výcviku. A co si budeme namlouvat, pokud něco děláte s radostí a chutí, pak není těžké skládat zkoušky či vyhrávat soutěže. Samozřejmostí při výcviku je opakování, bez toho to také nejde. A aby nás to neomrzelo, je dobré výcvik obměňovat. V tom nám pomáhají setkání na cvičáku, kde se pobaví nejen páníčci, ale i pesani a samozřejmě při dalších a dalších aktivitách či soutěžích.
A právě proto můžete u členů ZKO Náchod – Sport vidět i využití dalších psích sportů, jako prvky frisbee (hod lítacího talíře) nebo prvky záchranářského výcviku. Pak můžeme s čistým svědomím říct – můj pes je můj přítel.
zpět na článek