seznam článků |
---|
Edison rozzářil oči dětí |
Strana 2 |
Strana 3 |
Strana 4 |
Strana 5 |
Strana 6 |
Strana 7 |
Strana 8 |
Strana 9 |
Všechny strany |
Edison není pouze slavné příjmení slavného vynálezce, ale také jméno projektu výměny studentů vysokých škol z celého světa. Takový vysokoškolský student se rozhodne se zúčastnit, je vybrán v náročném výběrovém řízení a potom odcestuje do vybrané země. V našem případě se cílovou zemí stala Česká republika. S cílem, který zní následovně: co nejvíce seznámit žáky a studenty místních škol se svou vlastní kulturou, historií, zvyky, způsobem trávení volného času a tak dále a tak dále, ta řada je celkem nekonečná.
Do Červeného Kostelce dorazila taková skupina vysokoškolských studentů 18. května. Přijela skutečně pestrá směsice národností – zastoupení zde měl Hongkong, Mexiko, Rusko, Brazílie, Spojené státy, Bosna a Hercegovina, Čína a Indie. Každou zemi reprezentoval velmi milý člověk, pro vaši představu – bylo zde pět studentek a tři studenti. Představme si, že se žáci základní školy V. Hejny v doprovodu rodilých podívali během týdne do všech těchto zemí. To se skutečně nestává často – autentické záběry a vyprávění, bezprostřední přístup, prezentace v angličtině, občas doplněné projevem v mateřském jazyce stážistů. Děti, které celý týden chodily domů pyšné, jak krásně mají předloktí vyzdobené přepisem svého jména v hindštině nebo čínštině.
Jak bezprostřední byli stážisté, tak bezprostřední byli žáci, a tak celý týden této výuky ubíhal neuvěřitelně rychlým tempem, žáci diskutovali s našimi hosty na chodbách i po vymezeném čase jednotlivých lekcí. Prostě a jednoduše nebylo ve škole nikoho, koho by se Edison nedotkl.
Dny prezentací byly "narušeny" pouze středou. Tehdy se v tělocvičně konala akce nazvaná Global Village, která měla naznačit, jak "světovou vesnicí" náš současný svět ve skutečnosti je. Jednotliví stážisté měli k dispozici stánky a probíhal takový veletrh kultur. Každý se prezentoval podle své chuti. K vidění, k vyzkoušení a k ochutnání byly: indické národní tance, dynamická brazilská samba, tradiční ruské matrjošky, mexické vábničky ptactva, nefalšované bosenské dezerty a uzenina, pravé americké baseballové nadhazování, typický čínský styl stolního tenisu nebo netradiční hudební nástroje používané v Hongkongu. Děti z této akce odcházely s pocitem, že viděly "svět v malém". Pocit, že měly možnost vše si vyzkoušet, rozzářil dětské oči. Po celý zbytek dne bylo možné potkávat ve škole i ve městě děti vyzdobené cizími vlajkami, potetované a pomalované příslušnými a pro nás víceméně exotickými jazyky.
Většina stážistů byla ubytovaná v rodinách žáků školy, a tímto jim chceme ještě jednou za ochotu a vše, co pro stážisty z Edisonu během týdne udělali, poděkovat. Cizinci tak měli možnost setkat se s běžným životem české rodiny, ochutnat typickou českou stravu, poznat různé způsoby trávení volného času a v neposlední řadě se i naučit základní slovní zásobu, která se bude v dalších dnech a týdnech jistě hodit.
A to je právě to: jak naše děti, tak zahraniční stážisté měli možnost poznat, jak je snadné se domluvit s příslušníkem úplně jiné kultury, měli možnost se dozvědět mnoho faktů o zeměpisných, politických nebo dalších zajímavostech dotčených zemí. Kontakty, které vznikly, se rychle šířily především sociálními sítěmi, a tak můžeme věřit, že jen tak rychle nezaniknou a že světlo, které Edison v Červeném Kostelci zažehl, bude zářit dál.
Foto Tomáš Kábrt, www.cervenykostelec.cz
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek
zpět na článek