59. mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec
- Název:
- 59. mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec
- Datum konání:
- 21.08.2013 - 25.08.2013
- Místo konání:
- Červený Kostelec - Červený Kostelec
- Kategorie:
- Oznámení
Popis
přírodní areál u Divadla J. K. Tyla
Červený Kostelec – město mezinárodního folklorního festivalu
Mezinárodní folklorní festival v Červeném Kostelci je nejvýznamnější akcí tohoto druhu v našem kraji a jedním z nejstarších festivalů v České republice. Díky výborné organizaci a kvalitnímu obsazení všech programů zahraničními soubory, které ve svých zemích představují folklorní špičku, se zařadil mezi nejvýznamnější festivaly v Evropě a byl oceněn zařazením mezi hlavní festivaly pořádané pod patronací mezinárodní organizace lidového umění I. O. V., patřící statutem B do UNESCA.
Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec se každoročně ve druhé polovině srpna koná v překrásném prostředí přírodního areálu u Divadla J. K. Tyla. Během pěti dnů se ve čtrnácti pestrých programových blocích publiku představí takřka 600 tanečníků, tanečnic a hudebníků, osmnáct folklorních souborů z celého světa. Tisícové návštěvy jsou pravidlem při pořadech v amfiteátru, tisíce diváků sledují průvod městem a vystoupení souborů v různých částech města i v městech okolních. Červenokostelecký festival je výjimečný tím, že soubory spolu prožijí pět festivalových dnů. Denně společně vystupují, společně se baví, vznikají nové kontakty i přátelství. Podvečerní programové bloky jsou zakončeny noční taneční zábavou, při které se na parketu setkávají účinkující s diváky. Tím se podařilo město proměnit ve střed folklorního světa a rozšířit okruh diváků i mimo náš region.
Program festivalu
Středa 21. srpna
18 hod. Vítejte u nás – slavnostní zahájení festivalu
21 hod. Folklorní pohlednice z domova i ze světa
Čtvrtek 22. srpna
18 hod. Folklorní svět v Červeném Kostelci – představí se zahraniční soubory
22. hod. Tančí celý svět – taneční zábava pro soubory a diváky
Pátek 23. srpna
14.30 hod. Roztančené město – vystoupení souborů v ulicích města
18 hod. Festival je v polovině – divácká soutěž o nejatraktivnější kroje
22 hod. Překvapení v rytmu folkloru
Sobota 24. srpna
10 hod. Mše svatá – přírodní areál u Divadla J. K. Tyla
14 hod. Odpoledne s folklorem – divácká soutěž o nejoblíbenější soubor
18 hod. Dětské okénko – medailonek dětských souborů
20 hod. Galapředstavení – folklorní svět v Červeném Kostelci
Neděle 25. srpna
10 hod. Rozjásané ulice – průvod ulicemi města
12 hod. Muzikanti hrajte – setkání lidových muzik
13 hod. Loučení s festivalem – závěrečné vystoupení souborů
V jednotlivých programech letošního roku se představí zahraniční soubory ze Slovenska, Itálie, Maďarska, Francie, Portugalska, Ruska, Izraele, Mexika, Venezuely, Indonesie a kvalitní tuzemské soubory. V sobotním dětském okénku se představí dětské soubory a tradičně domácí dětský folklorní soubor Hadářek.
Výstava Česká republika – folklorní velmoc v srdci Evropy
Během festivalu bude ve výst. síni MěÚ otevřena výstava ČR – folklorní velmoc v srdci Evropy. Výstavu společně vytvořily MZV ČR, Česká centra a Folklorní sdružení ČR. Výstava má 14 panelů a obsahově je rozčleněna do několika základních témat. I. část zachycuje výroční lidové slavnosti, zvyky a obřady, které lidé společně slaví po celý kalendářní rok, patří od nepaměti k nejvýznamnějším tradičním svátkům našich předků a udržely se do dnešních dnů. Advent, Vánoce, masopust neboli fašank, Velikonoce, pálení čarodějnic a stavění máje, Jízda králů, Královničky, Svatojánská noc, Dožínky, Vinobraní, Hody neboli posvícení. II. část výstavy tvoří lidová hudba a tanec jako nejvýraznější projev tradiční lidové kultury. Lidové tance, hudba a zpěv dnes žijí nejen na pódiových vystoupeních stovek folklorních souborů, ale především na Moravě jsou výraznou a neoddělitelnou složkou místních lidových slavností. Nebývalou různorodost a bohatství lidových krojů představuje III. část výstavy. Poslední IV. a V. část seznamuje s činností a posláním Folklorního sdružení České republiky, které soustřeďuje 412 folklorních souborů a dále s nejdůležitějšími folklorními akcemi na území ČR. Výstava bude otevřena každý den od 16. do 26. srpna od 9 do 12 hod. a od 13 do 17 hod.
Každý den během festivalu budou vycházet festivalové noviny, ve kterých se dočtete o zajímavostech jednotlivých souborů, podrobnější program vždy na příští den a různé střípky a perličky z festivalových dnů. Noviny budou k dispozici v pokladnách a v určených schránkách v areálu.
Páteční divácká soutěž o nejatraktivnější kroje a sobotní o nejoblíbenější soubor jsou již samozřejmostí. Vyhlášení výsledků těchto soutěží proběhne v neděli v závěrečném programu. Slosování permanentek o ceny proběhne v pátečním programu mezi 19 a 21 hod. V případě nepříznivého počasí se programy uskuteční v divadle a v sokolovně, taneční zábavy a průvody městem budou zrušeny.
Vstupné: středa, čtvrtek, pátek, neděle: 80 Kč (dospělí), 40 Kč (děti), sobota: 100 Kč (dospělí), 50 Kč (děti) Předprodej omezeného počtu permanentek bude zahájen 1. 7. v Informačním centru Červený Kostelec (ul. Havlíčkova 654). Cena slosovatelné permanentky: 290 Kč. Další slevy se neposkytují. Hlavní pořadatel: Městské kulturní středisko Č. Kostelec Spolupořadatelé: Město Červený Kostelec, Folklorní sdružení ČR, pod záštitou Rady Královéhradeckého kraje, za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.
Místo konání
- Místo:
- Červený Kostelec -
- Město:
- Červený Kostelec
Popis
Červený Kostelec leží v malebném východním podhůří Krkonoš uprostřed regionu Náchodsko - Trutnovsko. První zmínka o tehdejším Kostelci se přesně objevila 22. srpna 1362 v konfirmační knize pražské diecéze. Přesně se v této knize píše o ustanovení faráře Heřmana na kostelecké faře patronem kostela červenohorským panem Mikulášem Písklem.
Počet obyvatel se v posledních letech ustálil na osmi a půl tisíci. Území města se rozkládá v členitém podhorském terénu na jihozápadních svazích Jestřebích hor v nadmořské výšce cca 400 metrů a je přirozeným východiskem do jednoho z nejkrásnějších krajů České republiky. Není to však „skanzen", ale naopak velmi živé město, kde se stále něco děje. Bohatá je činnost sportovních, kulturních a společenských organizací a spolků. To dohromady dává pestrou paletu možností využívání a užívání volného času.
Nejvýznamnější každoroční akcí je pětidenní mezinárodní folklorní festival, který je jedním z největších v Evropě pod patronací I. O. V. UNESCO.